Katolickie Stowarzyszenie \Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Szczecinie

Oddział w Barlinku › Aktualności

Maraton, który się nie kończy …
22.04.2014

miniatura

    Tak, jak nie wystarczy komuś, kogo się kocha raz tylko powiedzieć: Kocham Cię, lecz trzeba te słowa każdego dnia wiele razy powtarzać, tak nie wystarczy raz przeczytać Biblię, lecz każdego dnia wiele razy jej słowa odczytywać” (Faustyna Błaszczak). Cytat ten pochodzi z książki o. Augustyna Pelanowskiego pt. „Fale łaski. Komentarze do Ewangelii św. Łukasza” i może stanowić motto do IV edycji Barlineckiego Maratonu Biblijnego, który odbył się w dniach 22-23 kwietnia. Miejscem spotkania uczestników maratonu i naszego „karmienia się Słowem Bożym” był jak zwykle Barlinecki Ośrodek Kultury Panorama, a  zwłaszcza sala widowiskowa.

Czytanie Pisma Świętego Nowego Testamentu rozpoczęliśmy we wtorek 22 kwietnia o godz. 13.00  Jak co roku patronat nad inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, działającego przy parafii św. Wojciecha BM w Barlinku oraz Dzieła Biblijnego objął burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz. Współorganizatorem były również dwie barlineckie szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Barlinku.

Maraton Biblijny polega na publicznym czytaniu Pisma Świętego Nowego Testamentu podzielonego na mniejsze fragmenty - 15-minutowe. Celem naszych działań jest  popularyzacja Słowa Bożego, jego wspólne czytanie i słuchanie. Sam maraton rozpoczął się o godz. 13.45, gdyż wcześniej po powitaniu zaproszonych gości m.in. ks doktora hab. Cezarego Korca, ks. proboszcza Jerzego Brocławika, przedstawiciela burmistrza - pana Zdzisława Kika, przewodniczącego rady miejskiej w Barlinku – pana Dariusza Zielińskiego, miały miejsce niespodzianki i atrakcje kulturalne, Zebrani w sali obejrzeli bowiem widowisko przygotowane przez uczniów SP nr 4 im. H. Sienkiewicza pt. „Syn Marnotrawny”, które spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności. Po nim zaprezentowała się śpiewająco schola parafialna „Śpiewajmy Panu”, w żywiołowym i radosnym repertuarze. I wreszcie krótkim komentarzem podzielił się uczestnikami przewodniczący barlineckiego Civitas Christiana – pan Krzysztof Komorowski. Zaprosił on wszystkich do obejrzenia wystawy reprodukcji malarskich, przygotowanych przez uczniów klasy I LO C, a zatytułowanej „A Słowo obrazem się stało … Biblia w malarstwie”. Na wystawie tej znajdował się m.in. obraz Zwiastowanie – który może inspirować do nowego odczytania poematu Karola Wojtyły „Pieśń o Bogu ukrytym”. Tym samym nie zabrakło również wątku papieskiego i krótkiej prezentacji fragmentu poematu w czasie bezpośredniego przygotowywania się do kanonizacji Jana Pawła II.

Następnie zgromadzeni w sali widowiskowej goście wysłuchali słowa przygotowanego przez wykładowcę Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i opiekuna Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. dr. Cezarego Korca. Słowo do uczestników maratonu skierował również przedstawiciel burmistrza, natomiast IV Maraton Biblijny w Barlinku otworzył, uczestników i dziełu pobłogosławił proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Jerzy Brocławik.

Tę szczególną sztafetę rozpoczął ks. dr Cezary Korzec, a kontynuowali:  przewodniczący Rady Miejskiej, przedstawiciele „Civitas Christiana”, radni miejscy i powiatowi, a potem wszyscy, którzy zadeklarowali chęć włączenia się we wspólne czytanie. Wśród lektorów nie zabrakło członków wspólnot działających przy barlineckich parafiach.  Aktywnie w czytanie włączyła się liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. W maratonie uczestniczyło 40 lektorów z Barlinka i okolic;, w różnym wieku; Około godziny 11 następnego dnia, po przeczytaniu całego Nowego Testamentu nasz maraton się zakończył.  Maraton zakończył ks. proboszcz Jerzy Brocławik, podkreślając jak ważną jest lektura Pisma Świętego tu na maratonie, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Zaproszono do „wielkiego czytania” za rok, a każdy z uczestników maratonu otrzymał specjalną zakładkę do Pisma Świętego przygotowaną przez młodzież licealną ZSP nr 1 w Barlinku.

Przebiegu IV Barlineckiego Maratonu Biblijnego przez cały czas jego trwania pilnowało 7 wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy ZSP nr 1 w Barlinku. Przez całą dobę dzielnie czuwali nad sprawnym przebiegiem maratonu, nie odczuwając żadnego zmęczenia, tym bardziej, że dobre humory wszystkim dopisywały. I choć na sali nie było wielu widzów i słuchaczy, każdy, kto podjął wyzwanie i stał się uczestnikiem tej sztafety, dobiegł do mety ze Słowem Bożym na ustach. Bowiem Maraton nie jest dla gapiów i słuchaczy, a dla jego uczestników, czyli tych, co podejmują to wyzwanie.

IV Barlinecki Maraton Biblijny dobiegł końca! Wszystkim za wszystko dziękujemy i do zobaczenia, i usłyszenia za rok. Szczególne podziękowania kierujemy ku naszym opiekunkom i organizatorkom maratonu – pani Agnieszce Komorowskiej i Ewie Dyk

wolontariusze z ZSP nr 1

« wróć do listy wszystkich aktualności

Zobacz również

Inne oddziały