Katolickie Stowarzyszenie \Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Szczecinie

Oddział w Barlinku › Aktualności

Pobiegli „Tropem Wilczym”
01.03.2015

miniatura

W niedzielę 01 marca br. na Rynku Miejskim w Barlinku odbył się pierwszy raz bieg pn. „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na Pomorzu Zachodnim impreza ta zagościła też w Szczecinie, Koszalinie, Gryficach i Międzyzdrojach. Przewodnią ideą tego projektu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie to niosło ze sobą silne przesłanie patriotyczne i potwierdziło, że idea i wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci są w dzisiejszych, burzliwych  czasach wciąż żywe i aktualne. W 80-ciu miastach całej Polski o odz.12.00 ( w tym czasie w kościele pw. NS NMP odbywała się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych ), natomiast w Barlinku punktualnie o godz. 14.00 wyruszono na trasę głównego biegu honorowego na dystansie 1963 m. Wielkość ta  symbolizuje datę zamordowania Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego z Wyklętych. Mimo niepogody – przenikliwego zimna i padającego deszczu – na starcie stanęła liczna grupa uczestników, wśród której były dzieci, młodzież i dorośli. Wszyscy razem w taki właśnie sposób oddali cześć i pamięć tamtym Żołnierzom.                 Biegacze mieli do pokonania dwie pętle, obejmujące ulice Rynek, Paderewskiego, Kościelną, Wodną, Jeziorną, Małą, Sądową i ponownie Rynek. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy minęli linię mety przy scenie. Nikt ze startujących nie zrezygnował na trasie i po niespełna 10-ciu minutach ostatni biegacze dotarli do celu. Wśród nich był 4-letni Jeremiasz Skowron, który trochę sam, trochę „na barana” u taty Michała zaliczył pierwsze w życie tak poważne i szczytne zawody sportowe. Dużo satysfakcji i zadowolenia z udziału w biegu miał też jego najstarszy uczestnik, 62-letni lokalny samorządowiec, Andrzej Potyra. Razem z Jeremiaszkiem otrzymali pamiątkowe statuetki dla najmłodszego i najstarszego zawodnika. Natomiast wszyscy startujący zostali obdarowani pamiątkowymi medalami, koszulkami  i okolicznościowymi broszurami. W Barlinku pobiegły 73 osoby ( w tum 18 pań ), a takie same imprezy zorganizowane w Szczecinie i Gorzowie Wlkp. skupiły na starcie po ok. 200 osób. Widać zatem, że w porównaniu z tak dużymi ośrodkami barlinecki bieg                 – w kraju po raz trzeci, u nas pierwszy raz – pod względem frekwencji i organizacji nie miał się czego wstydzić.                 Oprócz biegu honorowego organizatorzy przygotowali też biegi otwarte dla kobiet i mężczyzn. Tutaj rywalizowano już o miejsca premiowane pucharami i medalami. Panie miały do pokonania dystans 3 km, panowie rywalizowali natomiast na trasie o 2km dłuższej, a ścigano się na tej samej pętli. Łącznie wystartowało 30 osób, w tym pięć biegaczek.                 Najlepszą kobietą okazała się Teresa Oleszczuk, która wyprzedziła Joannę Sierant ze Szczecina i Joannę Chrząstowską z Dolic. Wśród mężczyzn zwyciężył Szymon Karasiewicz z Lipian, a tuż za nim finiszowali Artur Sielski i Szymon Suszek. Tak jak w biegu honorowym – wszyscy zawodnicy minęli linię mety, gdzie umawiali się już na przyszłoroczny rewanż.                 Organizatorami marcowej imprezy w Barlinku był barlinecki oddział Katolickiego  Stowarzyszenia  „Civitas Christiana” i Towarzystwo Miłośników Barlinka. Projekt został wsparty przez Gminę Barlinek, a biegi zabezpieczały jednostki OSP z Lutówka, Płonna i Barlinka oraz funkcjonariusze z miejscowego Komisariatu Policji. Ponadto pomocą wspomogła też młodzież z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych  przy ul. Szosowej, która zbierała fundusze na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach na Ukrainie.                                                                                                            „Pobiegli”  Maraton po raz piąty  Barlinek słynie z tradycji i zamiłowania wielu ludzi do biegania,  Organizuje się u nas liczne zawody i konkursy dla biegaczy. Nie udało się jednak do tej pory powołać do życia  maratonu. Póki co tę pustkę wypełnia oryginalna sztafeta o nazwie „ Barlinecki Maraton Biblijny”. Polega ona na  publicznym czytaniu Pisma Świętego Nowego Testamentu podzielonego na mniejsze fragmenty - 15-minutowe. Celem takich działań jest  popularyzacja Słowa Bożego, jego wspólne czytanie i słuchanie.  W Tygodniu Biblijnym obchodzonym  w dniach od 19 do 25 kwietnia odbyła się w Barlinku  już V edycja tego niezwykłego spotkania „biegaczy” i słuchaczy. Czytanie Pisma Świętego Nowego Testamentu rozpoczęto we wtorek 21 kwietnia o godz. 13.00  Jak co roku patronat nad inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, działającego przy parafii św. Wojciecha BM w Barlinku oraz Dzieła Biblijnego objął burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński. Współorganizatorem były również dwie barlineckie szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Barlinku.. Miejscem spotkania uczestników maratonu i naszego „karmienia się Słowem Bożym” był jak zwykle Barlinecki Ośrodek Kultury Panorama, a  zwłaszcza sala widowiskowa   Sam maraton rozpoczął się o godz. 13.30, gdyż wcześniej po powitaniu zaproszonych gości ks. proboszcza Jerzego Brocławika,  miały miejsce niespodzianki i atrakcje kulturalne, Zebrani w sali obejrzeli bowiem widowisko przygotowane przez uczniów SP nr 4 im. H. Sienkiewicza pt. „Hiob”, które spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności. Tuż przed widowiskiem podsumowano dwa konkursy dla uczniów szkół podstawowych.  W Szkole Podstawowej Nr 4 w Barlinku odbył się bowiem gminny konkurs o św. Wojciechu B.M.. Odbył się on w dwóch kategoriach: plastyczny dla klas I-  IV  (uczniowie z kl. IV miały do wykonania komiks)  i wiedzy, z którym zmagali się uczniowie klas V-VI.  W części plastycznej wzięły udział tylko uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4, a nagrody otrzymały: a)     W kategorii kl. I-III I m. Tomasz  Krupiński z kl.3a, II m . Michał Robak z kl. I a; b)    W kategorii  klasy IV I m. Hanna Pietruszewska.             Do drugiej części konkursu,  przystąpili uczniowie z naszej gminy:  z SP Nr 1 w Barlinku i SP Mostkowa .Podczas eliminacji międzyszkolnych udało się wyłonić zwycięzców tego konkursu. I m zajęli jednocześnie: Roksana Makowska z  SP Mostkowa i Kamil Ratajczak z SP nr !, II m. Jolanta Małysz z SP 4, III m. Jan Paszek z SP 1. Konkurs przygotowała Ewa Dyk. Patronat nad konkursem objęło Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, które również było sponsorem nagród.     Tę szczególną sztafetę rozpoczął burmistrz Barlinka, pan Dariusz Zieliński, po nim kontynuowali  kontynuowali: przewodniczący Rady Miejskiej, przedstawiciele „Civitas Christiana”, radni miejscy i powiatowi, a potem wszyscy, którzy zadeklarowali chęć włączenia się we wspólne czytanie. Wśród lektorów nie zabrakło członków wspólnot działających przy barlineckich parafiach.  Aktywnie w czytanie włączyła się liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. W maratonie uczestniczyło 60 lektorów z Barlinka i okolic;, w różnym wieku;  O godz. 9.30 dnia, po 20 godzinach i po przeczytaniu całego Nowego Testamentu nasz maraton się zakończył.  Maraton zakończył ks. Stanisław Szlijan podkreślając jak ważną jest lektura Pisma Świętego tu na maratonie, ale przede wszystkim w codziennym życiu.  Zaproszono do „wielkiego czytania” za rok, a każdy z uczestników maratonu otrzymał specjalną zakładkę do Pisma Świętego przygotowaną przez młodzież licealną ZSP nr 1 w Barlinku. Przebiegu V Barlineckiego Maratonu Biblijnego przez cały czas jego trwania pilnowało 15  wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy ZSP nr 1 w Barlinku. Przez całą dobę dzielnie czuwali nad sprawnym przebiegiem maratonu, nie odczuwając żadnego zmęczenia, tym bardziej, że dobre humory wszystkim dopisywały. I choć na sali nie było wielu widzów i słuchaczy, każdy, kto podjął wyzwanie i stał się uczestnikiem tej sztafety, dobiegł do mety ze Słowem Bożym na ustach. Bowiem Maraton nie jest dla gapiów i obojętnych słuchaczy, a dla jego uczestników, czyli tych, co podejmują to wyzwanie. V Barlinecki Maraton Biblijny dobiegł końca! Wszystkim za wszystko dziękujemy i do zobaczenia, i usłyszenia za rok. Szczególne podziękowania kierujemy ku naszym opiekunom i organizatorkom maratonu – pani Ewie Dyk, Agnieszce Komorowskiej  i Krzysztofowi Komorowskiemu wolontariusze z ZSP nr 1                                                       Relacjonował Mija

 

 „Pobiegli”  Maraton po raz piąty  Barlinek słynie z tradycji i zamiłowania wielu ludzi do biegania,  Organizuje się u nas liczne zawody i konkursy dla biegaczy. Nie udało się jednak do tej pory powołać do życia  maratonu. Póki co tę pustkę wypełnia oryginalna sztafeta o nazwie „ Barlinecki Maraton Biblijny”. Polega ona na  publicznym czytaniu Pisma Świętego Nowego Testamentu podzielonego na mniejsze fragmenty - 15-minutowe. Celem takich działań jest  popularyzacja Słowa Bożego, jego wspólne czytanie i słuchanie.  W Tygodniu Biblijnym obchodzonym  w dniach od 19 do 25 kwietnia odbyła się w Barlinku  już V edycja tego niezwykłego spotkania „biegaczy” i słuchaczy. Czytanie Pisma Świętego Nowego Testamentu rozpoczęto we wtorek 21 kwietnia o godz. 13.00  Jak co roku patronat nad inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, działającego przy parafii św. Wojciecha BM w Barlinku oraz Dzieła Biblijnego objął burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński. Współorganizatorem były również dwie barlineckie szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Barlinku.. Miejscem spotkania uczestników maratonu i naszego „karmienia się Słowem Bożym” był jak zwykle Barlinecki Ośrodek Kultury Panorama, a  zwłaszcza sala widowiskowa   Sam maraton rozpoczął się o godz. 13.30, gdyż wcześniej po powitaniu zaproszonych gości ks. proboszcza Jerzego Brocławika,  miały miejsce niespodzianki i atrakcje kulturalne, Zebrani w sali obejrzeli bowiem widowisko przygotowane przez uczniów SP nr 4 im. H. Sienkiewicza pt. „Hiob”, które spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności. Tuż przed widowiskiem podsumowano dwa konkursy dla uczniów szkół podstawowych.  W Szkole Podstawowej Nr 4 w Barlinku odbył się bowiem gminny konkurs o św. Wojciechu B.M.. Odbył się on w dwóch kategoriach: plastyczny dla klas I-  IV  (uczniowie z kl. IV miały do wykonania komiks)  i wiedzy, z którym zmagali się uczniowie klas V-VI.  W części plastycznej wzięły udział tylko uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4, a nagrody otrzymały: a)     W kategorii kl. I-III I m. Tomasz  Krupiński z kl.3a, II m . Michał Robak z kl. I a; b)    W kategorii  klasy IV I m. Hanna Pietruszewska.             Do drugiej części konkursu,  przystąpili uczniowie z naszej gminy:  z SP Nr 1 w Barlinku i SP Mostkowa .Podczas eliminacji międzyszkolnych udało się wyłonić zwycięzców tego konkursu. I m zajęli jednocześnie: Roksana Makowska z  SP Mostkowa i Kamil Ratajczak z SP nr !, II m. Jolanta Małysz z SP 4, III m. Jan Paszek z SP 1. Konkurs przygotowała Ewa Dyk. Patronat nad konkursem objęło Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, które również było sponsorem nagród.     Tę szczególną sztafetę rozpoczął burmistrz Barlinka, pan Dariusz Zieliński, po nim kontynuowali  kontynuowali: przewodniczący Rady Miejskiej, przedstawiciele „Civitas Christiana”, radni miejscy i powiatowi, a potem wszyscy, którzy zadeklarowali chęć włączenia się we wspólne czytanie. Wśród lektorów nie zabrakło członków wspólnot działających przy barlineckich parafiach.  Aktywnie w czytanie włączyła się liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. W maratonie uczestniczyło 60 lektorów z Barlinka i okolic;, w różnym wieku;  O godz. 9.30 dnia, po 20 godzinach i po przeczytaniu całego Nowego Testamentu nasz maraton się zakończył.  Maraton zakończył ks. Stanisław Szlijan podkreślając jak ważną jest lektura Pisma Świętego tu na maratonie, ale przede wszystkim w codziennym życiu.  Zaproszono do „wielkiego czytania” za rok, a każdy z uczestników maratonu otrzymał specjalną zakładkę do Pisma Świętego przygotowaną przez młodzież licealną ZSP nr 1 w Barlinku. Przebiegu V Barlineckiego Maratonu Biblijnego przez cały czas jego trwania pilnowało 15  wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy ZSP nr 1 w Barlinku. Przez całą dobę dzielnie czuwali nad sprawnym przebiegiem maratonu, nie odczuwając żadnego zmęczenia, tym bardziej, że dobre humory wszystkim dopisywały. I choć na sali nie było wielu widzów i słuchaczy, każdy, kto podjął wyzwanie i stał się uczestnikiem tej sztafety, dobiegł do mety ze Słowem Bożym na ustach. Bowiem Maraton nie jest dla gapiów i obojętnych słuchaczy, a dla jego uczestników, czyli tych, co podejmują to wyzwanie. V Barlinecki Maraton Biblijny dobiegł końca! Wszystkim za wszystko dziękujemy i do zobaczenia, i usłyszenia za rok. Szczególne podziękowania kierujemy ku naszym opiekunom i organizatorkom maratonu – pani Ewie Dyk, Agnieszce Komorowskiej  i Krzysztofowi Komorowskiemu

wolontariusze z ZSP nr 1  

« wróć do listy wszystkich aktualności

Zobacz również

Inne oddziały