Symbolika krzyża w teologii chrześcijańskiej

Krzyż – przedmiot kultu i męczeństwa. Dla wielu symbol pogardy a dla innych przedmiot uwielbienia. Niektórzy pod jego znakiem zabijali innych a niektórzy – z przynależności do niego – ginęli, często w okrutnych męczarniach. Jaki zatem jest krzyż? Jaka jest jego symbolika? Co oznacza jego zawieszenie na szyi?

Symbol cierpienia

Złoty krzyżyk noszony na piersiach nie jest sadomasochistycznym przedmiotem uwielbienia. Wręcz przeciwnie, każdy chrześcijanin i to nawet bardzo głęboko wierzący, dostrzega w cierpieniu coś, co w naturalny sposób go odpycha. Noszenie krzyża na piersiach nie oznacza, że jego właściciel upodobał sobie cierpienie dla samego cierpienia. Wręcz przeciwnie – kocha on je, gdyż uważa, że jest ono czymś niezbędnym, w procesie zbliżania się do Boga. Stąd też miłość do krzyża, jako nie tyle miejsca cierpień, co raczej symbolu życia i zmartwychwstania.

Przyznanie się do Kogoś

Choć wiele złotych krzyży jest dziś stylizowanych na zwykłą ozdobę, to jednak mnóstwo osób wciąż traktuje go, jako drogę utożsamiania się z Chrystusem. Złoty krzyż ma pokazać innym, że osoba, która go nosi jest chrześcijaninem. Nie ma w tym żadnego przechwalania się, ani też jakichkolwiek technik socjologicznych. Przyznanie się do np. bycia czymś mężem, rodzicem itd., nie jest niczym złym. Dlaczego zatem zwykły, złoty krzyżyk, jest traktowany tak, jak gdyby był bronią wymierzoną w kogoś światopogląd?

Podsumowując, złoty krzyż to nie tylko przedmiot o wartości jubilerskiej. To coś znacznie głębszego i piękniejszego.