kościelne obrazy są wyjątkowe

Jak czczone są obrazy w kościele katolickim?

Kościół katolicki dużą wagę przykłada do kultu obrazów i figur. Przedmioty te pojawiają się zarówno w budynkach sakralnych, jak i domach osób wierzących. Na czym dokładnie polega ich kult i jakie obrazy religijne są najczęściej czczone?

Obrazy i figury jako narzędzie relacji z Bogiem

Wielu chrześcijan uważa, że obrazy i figury pośredniczą w kontakcie z Bogiem. Stąd też są one umieszczane w kościołach, domach czy nawet szkołach (najczęściej pod postacią krzyża), tak aby zaznaczyć obecność Stwórcy. Praktyka ta często spotyka się ze sporą krytyką – wiele osób uważa, że w świeckich szkołach i urzędach krzyże czy też obrazy religijne nie powinny być wieszane.

Warto tu przede wszystkim zaznaczyć, że kult obrazów i figur w kościele katolickim nie ma nic wspólnego z bałwochwalstwem. Niektórzy błędnie rozumieją proceder oddawania czci przedmiotom i uważają go za łamanie pierwszego przykazania dekalogu. W rzeczywistości jednak kult obrazów nie ma nic wspólnego z czczeniem przedmiotów samych w sobie – są one jedynie pośrednikiem w relacji z Bogiem.

Najpopularniejsze obrazy religijne

Każdy kraj posiada swoje własne obrazy i figury, które są najbardziej powszechnymi obiektami kultu religijnego. W Polsce takim obrazem bez wątpienia jest Matka Boska Częstochowska. Do Częstochowy co roku przybywają tysiące wiernych, którzy chcą zobaczyć ten powiązany z wieloma cudami obraz.

Jeśli chodzi zaś o figury, w naszym kraju dużą popularnością cieszą się figury Piety. Są to rzeźby przedstawiające Matkę Bożą, trzymającą na kolanach zdjętego z krzyża Chrystusa. Najbardziej znaną rzeźbą z tego nurtu jest Pieta Watykańska autorstwa słynnego rzeźbiarza, Michała Anioła. Powstało jednak wiele innych rzeźb, które przedstawiają tę niezwykle ważną dla katolików scenę i znaczna większość z nich jest przedmiotem kultu na całym świecie.

Więcej na – https://www.meritohurt.pl/obrazy-swiete.html