świeca gromnica

Symbolika płomienia świecy

Świeca jest źródłem światła, a zatem czegoś niezbędnego człowiekowi. Odkrycie ognia było niesamowitym przełomem w dziejach cywilizacji, znacznie ułatwiło funkcjonowanie, dało bowiem ciepło, światło, obronę przed wrogiem i drapieżcą, a także możliwość przyrządzania jedzenia.

Bogata symbolika światła występuje także w Kościele Katolickim. Podczas pierwszego sakramentu jakim jest Chrzest Święty nowemu członkowi Kościoła towarzyszy zapalona przez ojca chrzestnego świeca. Będzie ona także miała swój udział w późniejszym czasie, w trakcie Komunii Świętej. Zapaloną świecę stawiamy na wielkanocnym oraz wigilijnym stole. Jej ciepły płomień zbliża rodzinę ze sobą, łączy i scala.

Światło towarzyszy nam w radosnym oczekiwaniu podczas całego Adwentu. Co niedzielę zapalamy kolejną świecę na wieńcu adwentowym w oczekiwaniu na narodziny Jezusa. Również w trakcie rorat, czyli nabożeństwa odprawianego wyłącznie podczas tego czasu w ciągu roku liturgicznym, właśnie płomień świecy ma swoje szczególne miejsce.

Gromnica do kupienia w sklepie online Merito Hurt jest dużą świecą wykorzystywaną podczas ważnych uroczystości kościelnych. Zapalone gromnice pojawiają się podczas Wigilii Paschalnej, zwieńczającej Triduum Paschalne, a zatem jednej z najważniejszych uroczystości w Kościele w ciągu całego roku.

Nierzadko gromnice z chrztu świętego wykorzystane są w późniejszych latach podczas różnych uroczystości. To także nadaje dodatkowej symboliki – że to światło, po raz pierwszy odpalone w momencie przyjmowania nowego członka do Kościoła, pojawia się w kolejnych, równie ważnych momentach naszego życia religijnego oraz rodzinnego.

Płomieniem świecy także dajemy wyraz naszej pamięci o bliskich zmarłych, zapalając znicze na ich grobach. W ten sposób pokazujemy, że pamięć o tych osobach jest wciąż żywa. Pięknie wygląda oświetlony lampkami cmentarz po zmroku. Samotne groby, zaniedbane, dawno nie odwiedzane aż proszą się o zapalenia jednej skromnej lampki.