Świeca symbolizująca zbawienie

Przybywając w Wielką Sobotę, a dokładniej w Wigilię Paschalną do katolickiego kościoła możemy zauważyć, że podczas liturgii zwiastującej Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jedną z głównych ról odgrywa paschał https://www.meritohurt.pl/swiece/paschaly.html, czyli szczególna świeca stosowana również podczas innych obrzędów.

Świeca symbolizująca zbawienie


Wprowadzając do kościoła świecę paschalną, celebrans daje nam namiastkę wprowadzenia nowego życia przez Chrystusa Zmartwychwstałego. Tak jak Jezus swoim powstaniem z martwych rozświetlił mroki wieków, tak też ta świeca rozświetla teraz mroki kościoła, przynosząc nadzieję. Paschał jest symbolem umęczonego i zmartwychwstałego Pana.

Paschał i jego udział w liturgii Wigilii Paschalnej


Świeca ta jest jedną z głównych składowych liturgii w tym dniu. Podczas obrzędów poświecenia ognia, celebrans wbija w świece grona i kreśli znak krzyża na świecy, które symbolizują śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, a także całe chrześcijaństwo. Później wprowadzona świeca do kościoła rozświetla jego mroki, a wierni z paschału otrzymują ogień by zapalić swoje świece. Podczas liturgii chrzcielnej świeca jest trzykrotnie zanurzana w chrzcielnicy, co ma na celu uświęcić wodę chrzcielną, z której nowi kandydaci w tym dniu otrzymają chrzest. Podczas procesji rezurekcyjnej zapalony paschał wraz z figurą Chrystusa głoszą całemu światu Zmartwychwstanie.

Świeca paschalna jest jedną z głównych składowych liturgii wigilii paschalnej, a jej symbolika jest znacząca. Ona to właśnie głosi światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!