naczynia liturgiczne

Co to są naczynia liturgiczne?

Praktykujący katolicy w każdą niedzielę spotykają się na mszy świętej. (niektórzy nawet częściej). Według tej wiary podczas obrzędu chleb (w postaci białego opłatka), a także wino zamieniają się w Ciało i Krew Jezusa. Dzieje się to w sposób niewidzialny dla oczu, ale dla chrześcijan postaci eucharystyczne są przedmiotem najwyższego szacunku i jako takie zasługują na godne przechowywanie. Z tego powodu do sprawowania sakramentów używa się specjalnych naczyń – drogich, z cennego kruszcu (złota lub srebra) czasem wysadzanych cennymi kamieniami. Naczynia liturgiczne muszą być piękne i godne samego Boga. Wiele z nich jest nie tylko używana w kościele, ale bywa też ozdobą różnych muzeów.

Jakie są rodzaje naczyń liturgicznych?

Najbardziej rozpoznawalnym naczyniem liturgicznym jest kielich, oprócz tego

  • patena,
  • ampułki,
  • monstrancja
  • cyborium

Są jeszcze mniej znane lawaterz, vasculum, melchizedek.kustodia.

Jak się je wykorzystuje?

Naczynia liturgiczne w zależności od przeznaczenia mają różne kształty. Patena wyglądająca jak złota łopatka służy podczas rozdzielania Komunii, aby hostia nie upadła na ziemię. W ampułkach podaje się kapłanowi na Mszy wodę i wino. Monstrancja używana jest na procesji i podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a w tabernakulum w puszce zwanej cyborium przechowywane są komunikanty, których nie wykorzystano na Mszy.

Lawaterz potrzebny jest do rytualnego obmycia rąk, w vasculum kapłan obmywa palce po udzielaniu Komunii świętej. Melchizedek jest częścią monstrancji służącą do wkładania i wyjmowania hostii, a kustodia to jakby pomniejszona monstrancja, wkładana z hostią do tabernakulum.